Życzenia Świąteczne i Życzenia na Wielkanoc

Święto Wielkanocne jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Upamiętnia ono męczeńską śmierć Jezusa Chrystusa oraz jego zmartwychwstanie. Wielkanoc jest świętem ruchomym. Święto Zmartwychwstania Pańskiego odbywa się zazwyczaj pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. W okresie świątecznym bardzo popularne jest przesyłanie życzeń świątecznych o charakterze wielkanocnym. Składane życzenia w tym okresie są doskonałym sposobem na okazanie naszym bliski miłości i ciepła, jakie są obecne w naszych sercach.

Jeśli szukacie inspiracji na to, jak wyrazić swoje życzenia w wyjątkowy sposób, to trafiłeś we właściwe miejsce. Nasze życzenia są pełne ciepła, humoru i miłości, idealne do przesłania bliskim, przyjaciołom i rodzinie. Nie musisz już dłużej szukać, bo w naszym serwisie znajdziesz nie tylko klasyczne życzenia wielkanocne, ale także wiele nietypowych i niezapomnianych propozycji.

Życzę Ci, aby ten świąteczny czas przyniósł Ci
spokój, harmonię i wiarę w lepsze jutro.
Niech każdy dzień napełnia Cię pozytywną energią i radością.
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Niech Wielkanoc przyniesie Ci mnóstwo:
pozytywnych emocji, uśmiechu na twarzy
i energii do realizacji swoich marzeń.
Wierzę, że czeka Cię wspaniała przyszłość!
Wesołych Świąt!

W tym radosnym czasie życzę Ci,
aby każdy dzień przynosił Ci więcej radości, optymizmu i siły,
byś osiągnął wszystkie Twoje cele.
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Świąt Wielkanocnych jak z bajki
Niech Wam zając przyniesie podarki.
Pięknej święconki, pysznych wypieków.
I żeby w śmigusa Was zmoczyć miało.
Najlepsze życzenia przesyła ….

Niech Wielkanoc przyniesie Ci:
radość, spokój i nadzieję na lepsze jutro.
Niech w Twoim życiu zagości:
miłość, życzliwość i otucha w trudnych chwilach.

Życzę Ci, aby Wielkanoc była czasem wytchnienia od codzienności
i sprawiła wiele radości i uśmiechu na Twojej twarzy.
Niech nadchodzące dni będą pełne ciepła rodzinnego,
dobrej zabawy i smacznego jedzenia.

Niech Wielkanoc przyniesie Ci wiele pozytywnej energii,
motywacji i siły do działania.
Życzę Ci, abyś w tym czasie odnalazł swoją wewnętrzną równowagę
i odnowił swoje siły na przyszłe wyzwania.

Niechaj w te święta zajączek przybędzie bogaty,
Niechaj nie braknie pisanek kolorowych,
A spokoju całej rodziny i Twojej chaty,
Niechaj strzeże biały baranek!

Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
miłych spotkań w gronie rodzinnym,
wesołego Alleluja!

Wesołych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka,
szalonego i obficie mokrego Śmigusa Dyngusa
oraz samych pogodnych i cudownych dni,
z okazji Wielkiej Nocy życzy ….

Aby śmiały się pisanki,
Aby uśmiechały się baranki!
Mokry Śmigus Dyngus zraszał skronie,
moc szczęścia sypiąc w dłonie!
Smacznego jajka życzy ….

Niech świąteczny poranek w przysmakach się skryje,
Najszczersze, wiosennie pachnące życzenia wysyłam do Ciebie,
Niech w te Święta Wielkanocne będzie Ci jak w niebie!

Pogody, słońca, radości,
a w niedzielę dużo gości,
a w poniedziałek dużo wody,
wszystko to dla Twojego zdrowia i urody!

Oryginalne Życzenia Wielkanocne na 2023 rok

Gdy nadchodzi wielkanocny okres świąteczny, wszyscy zaczynamy nim żyć. Chcemy wtedy podzielić się swoją radością z najbliższymi osobami. W tym celu kupujemy m.in. kartki świąteczne i na nich wypisujemy życzenia wielkanocne. Niestety, zwykle powtarzamy utarte schematy i sformułowania, przy czym nie jesteśmy wcale oryginalni. Wykażmy się więc odrobiną kreatywności i stwórzmy wyjątkowo niebanalne i nieszablonowe życzenia. To one na pewno wywołają uśmiech na twarzy wszystkich, najbliższych nam osób.

Jeśli więc mamy chociażby minimalny talent pisarski, możemy sami wymyślić takie oryginalne życzenia na Wielkanoc. Z pewnością będą one lepsze od tych, jakie znajdziemy na innych stronach internetowych. Weźmy więc do ręki kartkę i ołówek i bierzmy się do kreatywnego działania! Pobudźmy swoją wyobraźnię do pracy i postarajmy się wymyślić takie życzenia, które sami z przyjemnością byśmy otrzymali. Możemy tutaj wykorzystać wszelkie rymy, zdrobnienia i lekko zabawne sformułowania. Jeśli mamy problem z ubogim słownictwem, skorzystajmy ze słownika synonimów. Z taką pomocą na pewno uda nam się ułożyć wyjątkowe i oryginalne życzenia na Wielkanoc.

Gdy jednak nasz znikomy talent literacki nie pozwala nam na utworzenie własnych i nieschematycznych życzeń świątecznych, nie martwmy się, tylko skorzystajmy z tych gotowych wzorów, tak jak na tej stronie. Liczy się w końcu przede wszystkim nasz gest. W tym serwisie znajdziemy już gotowe oryginalne rymowanki, które wystarczy przepisać na kartkę. Postarajmy się przy tym stworzyć przynajmniej kilkanaście takich kartek świątecznych na Wielkanoc, aby wysłać je do całej rodziny i wszystkich swoich znajomych.

Dlaczego Wielkanoc?

Z racji, że Wielkanoc nie ma jednej, umownej daty, także inne związane z nią okresy roku liturgicznego, jak np. Wielki Post, Popielec, czy Wniebowstąpienie Pańskie, przypadają w różnych dniach pierwszych wiosennych miesięcy.

Wielka Niedziela jest jednocześnie pierwszym dniem Świąt Wielkanocnych i oktawy wielkanocnej, a jej początek wyznaczają uroczyste nabożeństwa zwane rezurekcjami, w których charakterystyczna dla kościoła chrześcijańskiego jest procesja, czyli trzykrotny obchód budynku kościoła.

Po zakończonej mszy tradycja nakazuje zasiąść do stołu i spożyć wigilię wielkanocną, zwaną w różnych rejonach kraju także śniadaniem wielkanocnym. Wówczas to nadchodzi czas składania życzeń, dzielenia się poświęconymi dzień wcześniej pokarmami i świątecznego ucztowania.

Drugim dniem Świąt Wielkiej Nocy jest popularnie zwany Śmigus Dyngus (Poniedziałek Wielkanocny). Dzień ten nastraja do żartów zarówno młodszych jak i starszych ludzi, a motywem przewodnim jest zimna woda, którą oblewa się innych „na szczęście”.

Potrawy Wielkanocne

W okresie Świąt Wielkanocnych na stołach króluje ogromna obfitość wszelakich potraw i przysmaków. Pierwsze i zaszczytne miejsce na każdym stole zajmuje kolorowa pisanka, czyli jajko ugotowane na twardo, którego skorupka przybiera różne barwy tęczy i fantazyjne wzory.

Bardzo popularne są także mięsa, przygotowywane na tysiące różnych sposobów, m.in.: pieczone pasztety i kiełbasy, własnoręcznie wędzone szynki. Wszystkim potrawom towarzyszy obowiązkowy chrzan i także słodkie ciasta.

Najpopularniejsze potrawy wielkanocne

  • jajka faszerowane chrzanem i majonezem
  • żurek wielkanocny (podawany z białą kiełbasą)
  • buraczki z chrzanem – tzw. ćwikła
  • mazurek wielkanocny
  • baba drożdżowa wielkanocna
  • sos tatarski
  • schab ze śliwkami
  • pasztet z kaczki, pasztet grzybowy
  • szynka miodowa
  • indyk nadziewany

Zwyczaje wielkanocne

Podobnie jak Boże Narodzenie, Wielkanoc jest naznaczona wieloma zwyczajami i obrzędami. Wielki Czwartek i Piątek to dwa pierwsze dni obchodów tego najważniejszego chrześcijańskiego święta. To właśnie wtedy ludzie udają się do kościoła na uroczyste liturgie. Dawniej w Wielki Piątek mieszkańcy wsi obmywali sobie nogi w rzece. Jest to obrzęd pogański, ale nadal praktykowany przez Kościół Katolicki.

Wielka Sobota to czas, kiedy w kościołach gromadzą się tłumy ludzi, aby poświęcić pokarmy. Niosą m.in. szynki i kiełbasy, pisanki w kolorowych barwach, sól i pieprz, a także kawałki chleba. Pokarmy te mają szczególne znaczenie symboliczne. Pokarmy są następnie zabierane do domów na Wigilię Paschalną, gdzie zostaną spożyte następnego dnia.

W niektórych domach pojawia się tajemnicza postać, może to być zając, który daje prezenty małym dzieciom. Jeśli dzieci mieszkają w mieszkaniach, zajączek wkłada im prezenty pod poduszki. Poniedziałek to „Leniwy Poniedziałek”, który nazywamy „Leniwym Poniedziałkiem”, ponieważ jest to dzień, w którym chłopcy polewają zimną wodą młode dziewczyny (zazwyczaj niezamężne), które następnie częstują kawalerów.