Jak wyglądają Święta Wielkanocne u Polaków?

Starsi ludzie są nadal wierni tradycjom wielkanocnym, ale młodsze pokolenie mniej przywiązuje wagę do tradycji. Chociaż Wielkanoc jest ważnym świętem w liturgii Kościoła, wielu uważa, że jest mniej magiczna niż Boże Narodzenie.

Święta Wielkanocne w Polsce
Jak są obchodzone Wielkanocne Święta w Polsce?

Dlatego też Polacy częściej wyjeżdżają w czasie Wielkanocy do innych części Polski i świata niż na Boże Narodzenie. W czasie Wielkanocy można wyróżnić trzy typy Polaków: tych, którzy obchodzą tradycyjne święta w domu, tych, którzy wyjeżdżają do innych miejscowości w Polsce, aby zjeść uroczyste śniadanie i wspólnie z innymi świętować, oraz tych, którzy wyjeżdżają nad ciepłe wody i często zapominają o świętach lub dzielą się jajkiem w pokoju hotelowym.

Egipt i Tunezja, a może pobyt w Ziemi Świętej?

Według właścicieli biur podróży, dwa najpopularniejsze kierunki wiosennych wyjazdów egzotycznych Polaków to Egipt (i Tunezja) Prawdziwie wyjątkowym przeżyciem jest wizyta w Ziemi Świętej i pobyt w Bazylice Grobu Pańskiego. Świątynia ta została zbudowana w miejscu, gdzie złożono ciało Chrystusa. Ta Wielkanoc zostanie zapamiętana na całe życie.

Inną opcją jest spędzenie Wielkanocy w Wilnie. Można tu wziąć udział we mszy św. w Ostrej Bramie i poznać tradycyjną kuchnię wielkanocną z Kresów.

Tradycja i tradycja to więź

Starsi ludzie nadal są wierni tradycjom świątecznym, ale młodsze pokolenie jest mniej przywiązane do tradycji (mimo że święta Bożego Narodzenia często obchodzi się w domu rodzinnym). Większość młodych ludzi nie wyjeżdża na święta do swoich rodzin. Wprawdzie uczestniczą w świątecznym śniadaniu i mszy, ale resztę dnia spędzają inaczej niż ich dziadkowie. Często towarzyszą im komputery i korzystają z aukcji internetowych.

Trendy w podróżach międzynarodowych

Większość osób, które wyjeżdżają, nieco przedłuża swój okres świąteczny. Najbardziej popularnym dniem wyjazdów jest Wielki Czwartek. Powroty są zazwyczaj planowane na wtorek po Bożym Narodzeniu. W okresie świąt wielkanocnych zauważalny jest wzrost liczby wylotów. Choć większość odlotów nadal odbywa się z warszawskiego lotniska Okęcie, coraz więcej turystów wylatuje na Wielkanoc z lotnisk w Katowicach lub Krakowie.

Zdecydowana większość Polaków nadal obchodzi Wielkanoc w tradycyjny sposób. Tradycyjne błogosławieństwo palmami, które wyznacza początek i koniec Wielkiego Tygodnia, jest początkiem obchodów. Każdy dzień będzie miał później swoją własną liturgię, która nawiązuje do ostatnich dni Chrystusa na ziemi. Wielki Czwartek upamiętnia Ostatnią Wieczerzę, podczas której Chrystus, świadomy swego losu, przekazał Apostołom ważne wskazówki. Na pamiątkę tego dnia pozostał zwyczaj obmywania nóg uczniom. Wielki Piątek to dzień refleksji i smutku, ponieważ Chrystus umarł, aby odkupić nasze grzechy.

Wielki Piątek to dzień spacerów, wizyt rodzinnych i pięknych tradycji, takich jak Sigus-dyngus, prezenty od zajączka i inne zwyczaje. Zwyczaj ten jest nieco nowy w polskich domach i został odziedziczony z Zachodu.